Projekt Operacja Czysta Rzeka

To pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy.
Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości.
To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia.
Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce.

Dzięki temu w pierwszej edycji ponad 2000 wolontariuszy zorganizowanych w ponad 70 sztabów uprzątnęło polskie rzeki z ponad 54 ton śmieci.

W zeszłorocznej edycji w sztabie Rybienko Leśne 27 kwietnia 2019 r. 110 wolontariuszy, w tym strażacy, nurkowie, wędkarze i rodziny z dziećmi, oczyściło ze śmieci ok. 3,6 km brzegu Bugu w Wyszkowie, na Latoszku, w Rybienku Leśnym i Drogoszewie, zbierając ok. 220 worków śmieci (o wadze kilku ton). Najczęściej były to szklane i plastikowe butelki oraz opakowania po zanętach. Zebrano także liczne opony, zderzaki, zdezelowane meble oraz stary sprzęt elektroniczny. Największymi skupiskami śmieci okazały się okolice nasypu oraz mostu kolejowego. Koordynatorem akcji był Adam Grześkiewicz – Prezes Zarządu Stowarzyszenia.

Strona główna organizatora akcji tutaj

Szczegółowe informacje o zeszłorocznej akcji dostępne tutaj

Już dziś dziś dołącz do naszej akcji zapisując się tutaj

email: operacjarzeka@rybienkolesne.pl

Spotkajmy się nad rzeką.

Pozdrawiamy

Sztab Nr 13 Rybienko – Leśne Wyszków