Kim jesteśmy

Stowarzyszenie MIŁOŚNIKÓW RYBIENKA LEŚNEGO I OKOLIC ma trzy główne cele: aktywizację społeczeństwa, integrację mieszkańców i rozwój.

RZEKA
Jednym z założeń Stowarzyszenia jest poprawa dostępności do rzeki Bug. Są to: rewitalizacja terenu, tj. dostęp do stawów i powrót funkcjonowania plaży; budowa kładki nad rzeką. Kolejne założenia to budowa przystani wodnej, punktu widokowego na Bug, ale też ochrona przeciwpowodziowa mieszkańców.

LAS
Rybienko Leśne charakteryzuje się bogatym drzewostanem. Jednym z unikatowych (w skali kraju) gatunków, które można tam zobaczyć jest Sosna Banksa (powstają z niej olejki eteryczne). Ponadto rosną też stare dęby, topole, czy klony. O wszystkie te drzewa chcą zadbać członkowie Stowarzyszenia. Chcemy przywrócenia dawnych ścieżek leśnych, które funkcjonowały w latach 70. Były to ścieżki wykorzystywane nie tylko latem, ale i zimą, np. do biegów narciarskich. Las to również porządek, dlatego organizujemy cykliczne akcje porządkowania naszej okolicy z zalegających śmieci.

ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENNE
Celem Stowarzyszenia jest również dbanie o zagospodarowanie przestrzeni publicznej. Na to składają się zarówno wcześniej wspomniane walory przyrodnicze (szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe), jak i poprawa komunikacyjno-turystyczna (kładka). Ale zagospodarowanie przestrzenne to również elementy tzw. małej architektury, tj. stylowe latarnie, ławki, czy dodatkowe kosze na śmieci. Planowane jest również zorganizowanie miejsca na grill, czy ognisko, które służyłoby cyklicznym spotkaniom.

HISTORIA
Pierwsze osadnictwo w Rybienku Leśnym datuje się na lata 30. Wówczas powstało około 60 domów, do dziś zachowała się połowa (część została przebudowana). Domy w Rybienku Leśnym miały charakter społeczny – były stawiane pod wynajem dla letników. Budowali je również wyszkowianie. Przed wojną było to popularne miejsce dla turystów z m.in. kasynem i pijalnią wody źródlanej. Jednym z najbardziej charakterystycznych budowli i jednocześnie najbardziej znaczących historycznie jest willa „Janeczka” u zbiegu obecnych ulic Granicznej i Targowej. Po oględzinach wilii przez członków Stowarzyszenia okazało się, że dom, mimo upływu lat, jest w bardzo dobrym stanie. Posiada mnóstwo śladów wojny, oryginalne instalacje elektryczne, przedwojenne umywalki i prawie kompletną stolarkę.

BUDOWA WSPÓLNOTY LOKALNEJ
Wspólnota lokalna to podstawowe założenie stowarzyszenia. Stowarzyszenie organizuje wspólne wycieczki, spływy kajakowe, spotkania z mieszkańcami, którzy mogą podzielić się historią Rybienka Leśnego i okolic. W założeniach mamy również stworzenie „imprezy głównej”, podczas której mieszkańcy będą mogli zaprezentować swoje zainteresowania. Praca członków Stowarzyszenia ma charakter nieodpłatny. Chcemy to robić szczerze, od serca.