Projekt Operacja Czysta Rzeka

Akcja Operacja Rzeka Wyszków – Rybienko Leśne 2021

Akcja główna 17 kwietna 2021

Zapraszamy wszystkich, którzy jak my kochają nasz Bug i którym nie jest obojętny stan środowisko naturalnego, do udziału w OPERACJI CZYSTA RZEKA 2021. Celem akcji jest oczyszczenie ze śmieci brzegów Bugu i innych rzek. SZTAB LOKALNY Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic już po raz kolejny organizuje sztab lokalny Operacji Rzeka w Wyszkowie. Będziemy działać nad Bugiem w Wyszkowie, a szczególnie na lewym brzegu w Rybienku Leśnym, na Latoszku i w Drogoszewie. W zależności od frekwencji będziemy rozszerzać teren działań na inne tereny nadrzeczne.

ZBIÓRKA

Nasza akcja Operacja Rzeka 2021 | Wyszków – Rybienko, Drogoszewo, Latoszek jest podzielona na odcinki i grupy operacyjne od Sołectwo Drogoszewo do Plaża Wyszków
ZBIÓRKA

Zbieramy się w sobotę, 17 kwietnia 2021 r. w godz. 13:30-14:00 w miejscu wskazanym poniżej:

🍀 Grupa Operacyjna Drogoszewo – Kładka na Strumieniu / Zdunka Dół – Pętla Autobusowa w Drogoszewie.
🍀Grupa Operacyjna Drogoszewo Wygon – Plac Zabaw koło Sołtysa.
🍀Grupa Operacyjna Rybienko Leśne – Kort Tenisowy – zakończenie ul. Kolejowej w kierunku Slipu Rybienko Leśne.
🍀Grupa Operacyjna Rybienko Leśne – Batorego (78 DH Witraże) – Przy pomniku na ul. Wołoskiego.
🍀Grupa Operacyjna Rybienko Leśne – Bobrowisko – zakończenie ul. Kolejowej w kierunku Slipu Rybienko Leśne.
🍀Grupa Operacyjna Rybienko Leśne – Grobla ( 78 WDH JUNGA) – Zakończenie ul. Kolejowej w kierunku Slipu Rybienko Leśne. 🍀Grupa Operacyjna Rybienko Leśne – Slip – zakończenie ul. Kolejowej w kierunku Slipu Rybienko Leśne.
🍀Grupa Operacyjna Rybienko Łochowskie – stacja kolejowa PKP Rybienko.
🍀Grupa Operacyjna Latoszek – zbiórka plaża miejska w Wyszkowie.
🍀Grupa Operacyjna Plaża miejska – zbiórka plaża miejska w Wyszkowie.


UWAGA:

Zabieramy ze sobą ubranie stosowne do warunków atmosferycznych (może padać), kalosze lub wodoodporne obuwie – akcja nad rzeką – teren podmokły, maseczka ochronna.
Przy zgłoszeniu się do szefa akcji na wyznaczonym odcinku, otrzymasz pamiątkową koszulkę z logo akcji, niezbędne materiały (worki, rękawice) oraz przydział do 5-osobowej grupy zadaniowej odpowiedzialnej uprzątniecie wyznaczonego odcinka terenu na rzeką.

FOTO

Po zgromadzeniu się wszystkich wolontariuszy ok. 14:00 robimy zbiorową pamiątkową fotografię, po czym …AKCJA… ruszamy w teren za przewodnikiem swojej grupy zadaniowej.- Śmieci zbieramy selektywnie (ważne ze względu na możliwości odbioru w PSZOK)- Worki ze śmieciami zawiązujemy i dostarczamy do punktu zbiorczego na brzegu rzeki lub na drodze, wskazanego przez koordynatora odcinka. Stamtąd będą przewożone do punktu zbiorczego.- W trakcie robimy zdjęcia dokumentujące przebieg akcji, szczególnie ciekawe znaleziska itp.


AKCJA

Około godziny 14.00 ruszamy w teren za przewodnikiem swojej grupy zadaniowej.- Śmieci zbieramy selektywnie- Worki ze śmieciami zawiązujemy i dostarczamy do punktu zbiorczego na brzegu rzeki lub na drodze, wskazanego przez szefa akcji. Stamtąd będą przewożone do punktu zbiorczego.- W trakcie robimy zdjęcia dokumentujące przebieg akcji, szczególnie ciekawe znaleziska itp.
FINAŁ

Ok. 17:00 – 18:00 kończymy działania w terenie i ruszamy do sztabu aby zdać z relację z ilości zebranych śmieci (ilość worków) i odebrać pamiątkowe dyplomy z podziękowaniami za zaangażowanie.🍀W razie pytań dzwoń:

📞605 444 944

📞510 275 444


UWAGA:

W czasie akcji obowiązkowe jest używanie maseczek oraz utrzymywanie min. 2 -metrowego dystansu między uczestnikami.


Do zobaczenia 🙂 Nad rzeką🍀

Pisz – email: operacjarzeka@rybienkolesne.pl

REGULAMIN | INFO

Wszystkich wolontariuszy prosimy o zapoznanie się informacjami i regulaminem dostępnym pod poniższymi linkami: Link do strony sztabu głównego Operacji Rzeka 2021: https://operacjarzeka.pl/

Link do strony internetowej Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic: http://rybienkolesne.pl/projekt

Link do fanpage’u Stwarzyszenia na FB pn. „Rybienko Leśne i Okolice – Stowarzyszenie Miłośników”https://m.facebook.com/rybienkolesne/

Zapraszamy!

IDEA OPERACJI CZYSTA RZEKA

To pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy.
Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości.
To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia.
Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce. Dzięki temu w 2019 roku ponad 2000 wolontariuszy zorganizowanych w ponad 70 sztabów uprzątnęło polskie rzeki z ponad 54 ton śmieci.

W pierwszej edycji w sztabie Rybienko Leśne 27 kwietnia 2019 r. 110 wolontariuszy, w tym strażacy, nurkowie, wędkarze i rodziny z dziećmi, oczyściło ze śmieci ok. 3,6 km brzegu Bugu w Wyszkowie, na Latoszku, w Rybienku Leśnym i Drogoszewie, zbierając ok. 220 worków śmieci (o wadze kilku ton). Najczęściej były to szklane i plastikowe butelki oraz opakowania po zanętach. Zebrano także liczne opony, zderzaki, zdezelowane meble oraz stary sprzęt elektroniczny. Największymi skupiskami śmieci okazały się okolice nasypu oraz mostu kolejowego. Koordynatorem akcji był Adam Grześkiewicz – Prezes Zarządu Stowarzyszenia.

REGULAMIN akcji tutaj

Strona główna organizatora akcji tutaj

Szczegółowe informacje o zeszłorocznej akcji dostępne tutaj

Już dziś dziś dołącz do naszej akcji zapisując się tutaj https://system.operacjarzeka.pl/

Wpisz w Wyszukiwarkę hasło Wyszków i zapisz się do akcji na wybranym odcinku rzeki.

email: operacjarzeka@rybienkolesne.pl

Spotkajmy się nad rzeką.

Pozdrawiamy

Sztab Numer 2 Rybienko – Leśne Wyszków

Film z Operacji Rzeka 2019 na naszym kanale Youtube 🙂