Pomysł powołania Stowarzyszenia, na wzór przedwojennego Stowarzyszenia Miłośników Osiedla Letniskowego Rybienko Leśne, zrodził się w ubiegłym roku. Wówczas w Rybienku Leśnym toczyły się kontrowersyjne dyskusje na temat renowacji tamtejszego zabytkowego kościoła, jak i wymiany zdobiących go elementów
Stowarzyszenie ma trzy główne cele: aktywizację społeczeństwa, integrację mieszkańców i rozwój.
Po pierwsze rzeka
Jednym z założeń Stowarzyszenia jest poprawa dostępności do rzeki Bug. Opracowano już wstępne koncepcje. Są to: rewitalizacja terenu, tj. dostęp do stawów i powrót funkcjonowania plaży; budowa kładki nad rzeką. Kolejne założenia to budowa przystani wodnej, punktu widokowego na Bug, ale też ochrona przeciwpowodziowa mieszkańców. Jak mówił wiceprezes, mieszkańcy co roku są podtapiani, gdyż rzeka nie jest pogłębiana – może się to zmienić dzięki działaniom członków Stowarzyszenia, którego członkowie mają już na swoim koncie pogłębienie rzeki Rudy w 2016 roku, co ułatwiło życie mieszkańców Drogoszewa.
Rybienko Leśne niech pozostanie leśne
Rybienko Leśne charakteryzuje się bogatym drzewostanem. Jednym z unikatowych (w skali kraju) gatunków, które można tam zobaczyć jest Sosna Banksa (powstają z niej olejki eteryczne). Ponadto rosną też stare dęby, topole, czy klony. O wszystkie te drzewa chcą zadbać członkowie Stowarzyszenia.
Kolejny pomysł to przywrócenie dawnych ścieżek leśnych, które funkcjonowały w latach 70. Były to ścieżki wykorzystywane nie tylko latem, ale i zimą, np. do biegów narciarskich.
Zagospodarowanie przestrzenne w jednym tonie
Celem Stowarzyszenia jest również dbanie o zagospodarowanie przestrzeni publicznej. Na to składają się zarówno wcześniej wspomniane walory przyrodnicze (szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe), jak i poprawa komunikacyjno-turystyczna (kładka). Ale zagospodarowanie przestrzenne to również elementy tzw. małej architektury, tj. stylowe latarnie, ławki, czy dodatkowe kosze na śmieci. Planowane jest również zorganizowanie miejsca na grill, czy ognisko, które służyłoby cyklicznym spotkaniom.
Krzewienie historii: willa „Janeczka” – centrum integracji społecznej
Pierwsze osadnictwo w Rybienku Leśnym datuje się na lata 30. Wówczas powstało około 60 domów, do dziś zachowała się połowa (część została przebudowana). Domy w Rybienku Leśnym miały charakter społeczny – były stawiane pod wynajem dla letników. Budowali je również wyszkowianie. Przed wojną było to popularne miejsce dla turystów z m.in. kasynem i pijalnią wody źródlanej. Jednym z najbardziej charakterystycznych budowli i jednocześnie najbardziej znaczących historycznie jest willa „Janeczka” u zbiegu obecnych ulic Granicznej i Targowej. Po oględzinach wilii przez członków Stowarzyszenia okazało się, że dom, mimo upływu lat, jest w bardzo dobrym stanie. Posiada mnóstwo śladów wojny, oryginalne instalacje elektryczne, przedwojenne umywalki i prawie kompletną stolarkę.
Budowa wspólnoty lokalnej
Wspólnota lokalna to ostatnie, choć podstawowe założenie stowarzyszenia omówione podczas spotkania. Jak podkreślają członkowie – plany są ambitne, ale możliwe do realizacji. Niektóre wymagają czasu, inne pozyskania środków finansowych, a pozostałe po prostu chęci i zaangażowania mieszkańców – na co liczą inicjatorzy. Praca członków Stowarzyszenia ma charakter nieodpłatny, jak mówią – chcą to robić szczerze, od serca.
Stowarzyszenie planuje również organizować wspólne wycieczki, spływy kajakowe, spotkania z mieszkańcami, którzy mogą podzielić się historią Rybienka Leśnego i okolic. W założeniach jest również stworzenie „imprezy głównej”, podczas której mieszkańcy będą mogli zaprezentować swoje zainteresowania.