OPERACJA RZEKA 2019 SZTAB WYSZKÓW RYBIENKO LEŚNE

W sobotę, 27 kwietnia, 110 wolontariuszy, w tym strażacy, nurkowie, wędkarze i rodziny z dziećmi, w ramach społecznej akcji pod nazwą Operacjarzeka, oczyściło ze śmieci ok. 3,6 km brzegu Bugu w Wyszkowie, na Latoszku, w Rybienku Leśnym i Drogoszewie, zbierając ok. 220 worków śmieci (o wadze kilku ton). Najczęściej były to szklane i plastikowe butelki oraz opakowania po zanętach. Zebrano także liczne opony, zderzaki, zdezelowane meble oraz stary komputer. Największymi skupiskami śmieci okazały się okolice nasypu oraz mostu kolejowego.

Akcja zainicjowana przez wydawcę magazynu Kraina Bugu swoim zasięgiem objęła kilkadziesiąt odcinków Bugu i innych rzek. Sztab nr 35 Wyszków – Rybienko Leśne zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic. Koordynatorem akcji był Adam Grześkiewicz – Prezes Zarządu Stowarzyszenia.

Pierwsi, już od godz. 12 wyszkowski brzeg rzeki zaczęli sprzątać wędkarze z Koło PZW Nr 88 – Wyszków koordynowani przez Czesława Lacha.

O godz. 14 przy placu nad stawami w Rybienku ruszyła główna część akcji na rybienkowskim brzegu Bugu. Wolontariuszy wspierali tu strażacy z Wyszkowa, Osp Gulczewo i OSP Kamieńczyk (dzięki dla Marcina Turowskiego z wyszkowskiej straży za organizację tego wsparcia!) oraz nurkowie z Global Underwater Explorers (dzięki dla Bartka Trzcińskiego za tę inicjatywę!). Po rozdaniu koszulek z logo Operacji Rzeka, plecaczków oraz worków i rękawiczek uczestnicy podzielili się na 5 grup, z których każda otrzymała swój odcinek rzeki i nabrzeża do sprzątania. Działania grup koordynowali: Paweł Kraszewski, Gerard Składanowski, Cezary Pilarski, Adam Wrzosek i Adam Paruszewski. Odcinek 1 i 2 obejmował rzekę na wysokości Drogoszewa, odcinek 3 i 4 Rybienka Leśnego, a 5 Latoszka. Zapełnione worki ze śmieciami wolontariusze gromadzili na brzegu rzeki, skąd regularnie zabierali je łódkami strażacy z OSP Gulczewo i OSP Kamieńczyk oraz Jerzy Biernacki. Od strony wału do punktu zbiórki u wylotu ul. Kolejowej śmieci kładem z przyczepką woził Zbigniew Wyszyński. Tam gdzie można było dojechać autem śmieci zwoził zaś Józef Bluszko. Jednocześnie stawy rybienkowskie przeczesywali nurkowie oraz Wojciech Kukwa pływający na kajaku.

Po godzinie 17 uczestnicy wrócili w miejsce zbiórki, żeby podsumować akcję i wziąć udział w ognisku integracyjnym, nad którym czuwał Jan Wróbel. Przez cały okres akcji o zdrowie jej uczestników dbał ratownik medyczny Marek Polita.

Ognisko było podziękowaniem dla wszystkich wolontariuszy za zaangażowanie w tę pożyteczną akcję. Ciepły poczęstunek przygotowały rybienkowskie domy weselne Baśniowa, sala bankietowa oraz Dworek Biesiadny Konstancja. Oprawę muzyczną zapewnili: Piotr Stefan Wyszyński na akordeonie, Józef Bluszko na gitarze oraz Paweł Gąszewski, który zadbał o nagłośnienie.

2 maja odbył się finał Operacji Rzeka na zamku w Janowie Podlaskim. Zebrali się tam pomysłodawcy i organizatorzy Operacji a także członkowie poszczególnych sztabów poszczególnych i wielu wolontariuszy. W sumie wg wstępnych wyników wiemy, że w Operacji Rzeka w całej Polsce brało udział ok. 1500 wolontariuszy, którzy zebrali ok. 2700 worków śmieci ważących w ok. 40 ton! Nasz wyszkowski sztab nr 35 okazał się jednym z większych zarówno co do liczby wolontariuszy jak i ilości zebranych śmieci. Pięknie dziękujemy i w pas się kłaniamy wszystkim wolontariuszom i osobom zaangażowanym w organizację i wsparcie tej akcji!

Film i galeria z Operacji Rzeka 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *