Wielkie Wiosenne Sprzątnie Rybienka Leśnego i okolic


Ponad 400 osób przystąpiło do akcji sprzątania Drogoszewa, Rybienka Leśnego, Rybienka Łochowskiego i Latoszka. Efekt jest zdumiewający i jednocześnie przerażający – zebrano około 12 ton śmieci. Jest to pierwsza akcja na taką skalę przeprowadzona przez nasze Stowarzyszenie.
Szklane butelki, tworzywa sztuczne, części samochodowe, odpady budowlane, ale też telewizory, opony, a nawet lodówka i rower – to wszystko zalegało w leśnych terenach Drogoszewa, Rybienka Leśnego, Rybienka Łochowskiego i Latoszka. Nasze Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic wzięło sprawy w swoje ręce i zmobilizowało mieszkańców do uprzątnięcia swoich okolic. Mając świadomość nieporządku jaki wokół nas panuje, wyszliśmy z założenia, że dobrze jest zacząć od zrobienia gruntownego sprzątania na naszym terenie, także w sensie najzupełniej dosłownym. W miejscach oficjalnych oraz zwyczajowo przyjętych zostały rozwieszone informacje o zakresie akcji, terminie i miejscach zbiórki osób. .
Akcja zaczęła się w piątek, 29 marca. Sprzątanie rozpoczęły dzieci z przedszkola przy ul. Jodłowej i Polsko-Angielskiej Szkoły Podstawowej. Do nich dołączyło również blisko 300 uczniów Szkoły Podstawowej nr 3. W efekcie zebrano 2 pryzmy worków. Największy zakres prac był przewidziany na sobotę. W wyznaczonych miejscach zbiórek stawiło się ponad 100 osób, którzy wraz z przewodnikami przeszli przez sześć tras. Dużym wyzwaniem do uprzątnięcia okazał się teren wału przeciwpowodziowego, pobocza ul. Powstańców i nasyp kolejowy przy ul. Dolnej. Po dwóch dniach pac udało się w sumie zebrać około 12 ton śmieci, do ich przewozu do punktu odbioru wykorzystano 3 samochody skrzyniowe i Poloneza Truck. W akcję włączył się również Klub Biegacza Wyszków, Stowarzyszenie Historyczne „Pasja” oraz przypadkiem przejeżdżający przez tereny objęte przedsięwzięciem harcerze z 16 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej ZHR.
To nie koniec wiosennego sprzątania. Planujemy kontynuować tę akcję – tym razem uprzątnięty ma być teren pod mostem kolejowym i brzeg rzeki Bug.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *