NADBUŻAŃSKI SZLAK SPACEROWY

WYSZKÓW – LATOSZEK – RYBIENKO LEŚNE – DROGOSZEWO

Przedstawiamy ścieżkę nad rzeką Bug, którą roboczo nazwaliśmy „Nadbużańskim Szlakiem Spacerowym”. Film pokazuje urok tej trasy w porze zachodzącego słońca. To na razie tylko idea ale mamy nadzieję, że z czasem, przy pomocy ludzi dobrej woli, po uzyskaniu wszelkich niezbędnych zezwoleń urzędowych i pozyskaniu środków na realizację, urządzimy w tym miejscu regularną ścieżkę krajoznawczą z oznakowaniem, informacjami przyrodniczymi i historycznymi oraz miejscami odpoczynku. Już teraz jednak zapraszamy do spacerów tą trasą, bo przecież udogodnienia na szlaku – fajna rzecz, ale najważniejsze jest tu przecież obcowanie z pięknem natury. I to w granicach miasta (jeśli się mieszka w Wyszkowie).

OPIS TRASY

Startując z Wyszkowa, przechodzimy przez most drogowy na południową stronę Bugu i kierujemy się w prawo z biegiem rzeki. Przez plażę na Latoszku, wał przeciwpowodziowy i ścieżką na jego przedłużeniu dochodzimy do trasy dawnego mostu pontonowego na przedłużeniu ul. Kolejowej w Rybienku Leśnym. Skręcamy w prawo i dochodzimy tą trasą do Bugu vis-a-vis dawnego portu rzecznego (dziś już zarastającego niestety). Cofamy się nieco i po prawej stronie odnajdujemy ścieżkę biegnącą wzdłuż rzeki. Od tego momentu mamy ją już stale po prawej stronie. Po minięciu pałacu w Rybienku Starym (na przeciwległym brzegu), ścieżka skręca ostro w lewo a następnie w prawo i ponownie wyprowadza na urwisty brzeg rzeki. Przy kwadratowym znaku z białą błyskawicą na niebieskim tle, odbijamy od brzegu prostopadle w lewo i dochodzimy do przystanku komunikacji miejskiej przy ul. Powstańców róg ul. Szczęśliwej w Drogoszewie. (Czekając na autobus możemy skorzystać z usytuowanego tu miejsca odpoczynku oraz siłowni i urządzeń do gimnastyki na wolnym powietrzu.)

Długość całej trasy to 3,5 km. Jeśli rozpoczniemy od ul. Kolejowej w Rybienku Leśnym – 2,4 km. Można ją zatem przejść z Wyszkowa w godzinę a z Rybienka w trzy kwadranse. Warto jednak zarezerwować nieco więcej czasu na kontemplację piękna natury. Trasa jest szczególnie urokliwa w porze zachodu słońca – towarzyszy nam ono wtedy stale nad horyzontem po drugiej stronie rzeki.

Możemy naszą wycieczkę skrócić, rozpoczynając ją lub kończąc w Rybienku Leśnym na ul. Wołowskiego. Do wyboru mamy tu trzy warianty – od ul. Kolejowej, starą groblą na wysokości ul. Broniewskiego (prawie) albo od ul. Batorego i dalej w lewo wałem nad stawami.

Trasę możemy pokonać także w odwrotnym kierunku. Z Wyszkowa do Drogoszewa jedziemy wtedy do Drogoszewa autobusem miejskim linii 2 lub 3 a następnie pieszo wracamy do miasta.

Trasa biegnie przez tereny zalewowe. Dlatego w okresach przyboru wody może być częściowo niedostępna. W tej chwili jednak woda jest bardzo niska, dzięki czemu wszystkie zakątki nad Bugiem są łatwo dostępne suchą nogą.

Tereny zalewowe to miejsce zasiedlone przez bobry. O tym jak bardzo są to zmyślne i pracowite zwierzaki, przekonany się pokonując rowy i zagłębienia w gruncie występujące na trasie. Nie zaszkodzi więc uzbroić się w buta z podeszwą o dobrej przyczepności do podłoża, która ułatwi pokonywanie takich przeszkód i zmniejszy ryzyko poślizgu na pochyłościach.

Zapraszamy na szlak i życzymy niezapomnianych wrażeń! 🙂

MAPA